Redaksiyonun Geleceği

Redaksiyon işleminde daha önce yazılı olan metinde gramer ve terminolojik biçimde kurallara uygunluk incelenir. Gelecekte de bu işlemlere ihtiyaç olacak mı ya da bu işlemleri günümüzde olduğu gibi redaktörler mi gerçekleştirecek acaba? Bu yazımızda redaksiyonun geleceğini inceledik.

Alanlara Göre Redaksiyon İhtiyacı

Teknoloji ve dijitalleşme ile beraber pek çok alanda insana duyulan ihtiyaç azalmaya başladığından redaksiyon konusunda da yeterlilik tartışılmaktadır.  Konu ele alındığında ise pek çok açıdan redaktörlere ihtiyaç duyulduğu görülmektedir. Bu bakımdan redaksiyonun geleceği nedir? sorusuna redaksiyonun her zaman gerekli olacağı cevabı verilebilir.

Edebî anlamda yapılan bir çeviri incelendiğinde metinde pek çok hata ile karşılaşılabilir. Örneğin, bir çeviri metninde geçen “Harikul’ade” sözcüğü “Harkulade” olarak yazılacaktır. Fakat bu çevride yazar tarafından ortaya konmak istenen vurgu eserde yer alamaz. Bu bakımdan kelime oyunları olan metinlerde mutlaka redaksiyona ihtiyaç vardır. Redaksiyon bu gibi durumlarda daha da önem kazanır.

Firmalarda Redaksiyon İhtiyacı

Pek çok alan gibi redaksiyonun geleceği de merak edilmektedir. Redaksiyon süreci incelendiğinde pek çok alanda geleceğe yönelik ihtiyaç olduğu görülmektedir. Firmalar tarafından serbest çevirmenler ile yapılan çalışmalar ya da çeviri programları ile yapılan çalışmalar gelecekte sadece redaksiyona ihtiyaç duyulacağını gözler önüne sermektedir. Prestijlerini riske atmak istemeyen kurum ve kuruluşlar akademik çeviri, reklam çevirisi ya da edebi çeviri gibi uzmanlık isteyen alanlarda redaksiyona ihtiyaç duyacaktır.

Makine çevirisi ile hizmet verdiği insanların karşısına çıkmak istemeyen kaliteli kurumlar var olduğu sürece redaksiyonun geleceği daha parlak olacaktır. Her ne kadar mükemmelleştirilmeye çalışılan bir makine çevirisi aransa da hâlihazırda böyle bir çevirinin olması  mümkün görünmemektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir