Redaksiyon Ücretleri Neye Göre Belirlenmektedir?

Redaksiyon, hazırlanan bütün metinlerde gereksinim duyulan bir işlemdir. Hazırlanan bir metnin dil kurallarına uyup uymadığı ve akıcı yazılıp yazılmadığı redaksiyon konusu içine girmektedir. Bitmiş bir çalışmayı her ne kadar baştan sona okusanız da gözden kaçıracağınız veya sizi aşacak durumlar olacaktır. Bunlarla uğraşmak yerine profesyonel kişilerden destek alarak bu süreci stressiz bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu sayede elinizde bulunan metin yazım ve imla açısından gerekli doygunluğa ulaşabilecektir.

Kaliteli bir redaksiyon için düzeltilecek metin öncelikle iyi bir redaktörün kontrolünden geçmelidir. Bu alanda uzman olan birinden faydalanmanız yararınıza olacaktır. Bunun için seçilecek redaktör donanımlı olmalıdır. Bu sayede yazım ve düzeltme süreci sizin için daha verimli geçecektir. Aksi takdirde içeriğiniz daha olumsuz hale gelebilir. Yaptığı işten zevk alan ve bunu artık mesleğe dönüştürmüş kişilerle çalıştığınız zaman gerekli verimi alabilirsiniz.

Redaksiyon çalışması, bitmiş olan bir metin üzerinde yapılmaktadır. Redaksiyon işlemi genel olarak yazım ve noktalama hatalarının düzenlenmesini içeren bir editörlük alanını temsil eder. Metindeki imla ve noktalama işareti kullanımı hataları tespit edilerek gerekli düzenleme yapılmaktadır. Bu işlem sonucunda redaksiyon ücretleri ortaya çıkar. Yazının zorluk derecesine bağlı olarak da redaksiyon ücreti değişiklik gösterir.

Redaksiyon ücretleri işlem bazlı değişim gösterdiği için ihtiyacınıza göre değişen ücretlerle redaksiyon hizmeti alabilirsiniz. Redaksiyon işlemi kendi içinde de değişim gösterir. Daha fazla işlem için geliştirici redaksiyona baş vurulur. Eğer sadece eserin son okuma işlemine ihtiyaç duyulursa o zaman buna göre bir ücretlendirme söz konusu olur.

Her metnin ihtiyacı olan redaksiyon işlemi, çoğunlukla aşağıdaki metinler için istenmektedir;

  • Çeviri metinler,
  • Tez çalışmaları,
  • Bilimsel makaleler,
  • Akademik kitaplar ve çalışmalar,
  • Sunum, raporlar ve taslaklar,
  • Gezi notları gibi edebi eserler ve romanlar.

Redaksiyon işlemi çoğunlukla bu eserler için gerçekleştirilmektedir. Redaksiyon ücretleri ise bu eserlerde nelerin yapılması istendiğine göre değişmektedir. Redaksiyon ücretleri bu aşamada değişiklik gösterir.

Redaksiyon işleminde öncelikle dil bilgisi denetimi yapılmaktadır. Metindeki anlatım bozukluklarının giderilmesi istenirse redaksiyon ücreti artacaktır. Redaksiyon ücretleri konusunda bilinmesi gereken en önemli nokta ise ücretin metnin sözcük sayısına göre belirlenmesi gerektiğidir. Metinde çok az düzeltme ihtiyacı olması ücreti düşürecek bir etken değildir. Çünkü bir metinde ne kadar düzeltme gerektiği redaksiyon işlemine başlanmadan bilinemez. Redaksiyon yapılırken sadece düzeltilmesi gereken kısımları ayırarak okumak mümkün değildir, metnin tamamı okunmaktadır.

Tez ve bilimsel makaleler her zaman redaksiyon işlemine ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu alanda yazılan yazılar genelde bilimsel olduğu ve araştırmaya dayandığı için daha fazla dikkat ve özen isterler. Siz de bu kapsamda redaksiyon ücretleri ve eseri göz önünde bulundurarak bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Özellikle yazarlar ve öğrenciler için redaksiyon önem taşır. Bunun sonunda şekillenen redaksiyon ücretleri biraz pahalı olsa da kaliteli bir eser için ücret ikinci sırada yer alır. Yazarlar yazdıkları kitabı basmadan önce mutlaka bir redaktörden yardım alırlar. Çünkü kitap basıldıktan sonra geri dönüşü olmaz. Öğrenciler için de -özellikle tez aşamasındakiler- tezini bitirdikten sonra redaksiyon işlemi gerekir. Bu şekilde tez süreci iyi bir şekilde tamamlanır. Siz de kaliteli bir redaksiyon işlemi ile tez sürecinizi sorunsuz olarak tamamlayabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir