Redaksiyonun Sağladığı Yararlar

Redaksiyonun sağladığı yararlar, okuyucu ve yayıncı açısından farklı şekillerde değerlendirilebilir.

Redaksiyonun Okuyucu Açısından Önemi

Edebi bir metin ya da herhangi bir şirket için gerçekleştirilen çeviri metni gibi pek çok metin için redaksiyon işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem uygulandığı takdirde yapılan basım sonunda okuyucu mantıklı ve düzenli bir metin ile karşılaşır. Okuyucu redaksiyon sayesinde elindeki metni tam olarak anlayacaktır. Özellikle yanlış anlaşılmaya müsait metinlerde redaksiyon daha da önemlidir. Okuyucu açısından redaksiyonun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Akıcı bir metin okunur.
  • Anlam bütünlüğü bulunan bir metin elde edilir.
  • Hatalı ve anlaşılması zor bir metin ile karşılaşılmaz.
  • Edebi ve estetik yönü kuvvetli metinler okunur.

Okuyucu açısından bazı bölümlerde okunan cümlenin anlaşılmaması ya da kelimelerin yerli yersiz dizimi oldukça rahatsızlık verecektir. Redaksiyon bu sıkıntıları ortadan kaldırarak hem yayıncıya hem okuyucuya yarar sağlayacaktır.

Redaksiyonun Yayımcı Açısından Önemi

Bir haber metnini yayımlamak isteyen gazetenin haberi ilk hâli ile yayımladığını düşünelim. Redaksiyonun bizlere sağladığı yarar nedir? sorusu böyle bir durumda hayati bir önem taşır. Yayımcı kurum için hatalarla dolu, ne dediği tam olarak anlaşılmayan metinler kurumun prestijinin olumsuz etkilenmesi anlamına gelmektedir. Fakat redaksiyon işlemi tamamlanan bir metin ile yayıma giren kurum ya da şahıslar için böyle bir durum söz konusu olamaz. Redaksiyonlu bir metin pek çok avantaj sağlamaktadır;

  • Kaliteli içerik sunumu
  • Prestijden ödün vermeme
  • Akıcı metinler
  • Anlam bütünlüğü korunan metinler
  • Dil bilgisi ve kurallar açısından kusursuz metinler

Bu maddelerin hepsi redaksiyonlu metnin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Redaksiyonun sağladığı yararları daha iyi anlayabilmek için redaksiyonsuz metinleri incelemek gerekir. Özellikle çeviri metinler ve akademik metinler gibi zor metinlerde anlam kargaşası had safhaya çıkmaktadır. Bu bakımdan redaksiyon tüm metinler için olmazsa olmazlar arasındadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir